خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

برنامه درمانی پارکینسون

  برنامه درمانی پارکینسون

  بهبود توانایی حرکتی بیمار: یک برنامه حرکتی فعالیت روزانه، قدرت عضلات  بیمار پارکینسون را افزایش می دهد، سفتی عضلانی بیمار را کاهش می دهد،تطابق و هماهنگی بیمار را بهبود می بخشد.

  پیاده روی کردن، راندن دوچرخه ثابت، شنا کردن به حفظ تحرک مفاصل بیمار پارکینسون کمک می کنند. تمرینات وضعیتی از تمایل سر و گردن به افتادگی به سمت جلو، پیشگیری می کنند. حمام گرم و ماساژ و ورزشهای انفعالی و فعال، عضلات بیمار پارکینسون را شل می کند و اسپاسم دردناک عضلات را که موجب سفتی آنها می شود کاهش می دهند. به بیمار پارکینسون آموزش داده شود که هنگام راه رفتن، به سفتی حرکات توجه کند. به صورت افقی نگاه کند و پاها را از هم باز نگه دارد.

  بهبود دفع روده ای: تشویق به مصرف مایعات و استفاده از غذاهای فیبردار برای جلوگیری از یبوست، برای دفع بهتر است از توالت فرنگی استفاده کند زیرا بیمار در حرکت کردن از ایستاده به نشسته مشکل دارد.

  بهبود اختلال بلع: بیماران پارکینسون به علت اختلال در بلع، تجمع ترشحات بیش از اندازه بزاق در معرض خطر آسپیراسیون یعنی ورود غذا به سیستم تنفسی بیمار و در نتیجه پنومونی هستند. برای غلبه بر این مشکلات باید بیمار گفتار درمانی انجام دهد. گفتار درمانگر با انجام تحریکات عصبی و مانورهای خاص به بهبود بلع بیمار کمک میکند. گفتار درمان متخصص در زمینه بلع  به شما راهکارهای زیر را نیز پیشنهاد خواهد داد.

  بیمار پارکینسون باید در حین غذاخوردن در وضعیت کاملاً نشسته و قائم قرار گیرد و یک رژیم غذایی نیمه جامد با مایعات غلیظ برای بلع راحت تر از جامدات و مایعات رقیق است. حواستان باشد از دادن مایعات رقیق اجتناب کنید.

  برای کنترل بزاق ترشح شده ،بیمار باید سرخود را قائم نگه داشته و سعی کند بزاق خود را ببلعد. ماساژ عضلات صورت و گردن پیش از صرف غذا ممکن است کمک کننده باشد. 


  این مطلب تا کنون 17 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : بیمار ,پارکینسون ,بهبود ,مایعات ,گفتار ,سفتی ,بیمار پارکینسون ,مایعات رقیق ,دارد بهبود ,
  برنامه درمانی پارکینسون

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر